Klassresultat 2018

Klassresultat SWKs utställning i Husby 2018-05-20

Domare: Ann Carlström valpar & juniorer

Bo Wallin övriga hanar, avel- uppfödargrupper

Mats Jonsson övriga tikar

 

Bästa hane

1a FI Uch SE V-16 Brozhunters Dear Douglas  FI43007/13  cert BIR

2a Digeshults Simon SE29036/2013

3a Digeshults Xanthos SE13204/2015

4a Digesholz Figo SE30719/2016

 

Bästa tik

1a BrobydalensBeccie SE40655/2015 BIM

2a Hyttgården Olivia SE49792/2015

3a Digeshult Annie SE32755/2017

4a C.I.E NO V-14 Lockfågelns Zilla S43441/2009

 

Bästa valp

Wachteltorpets Hottis SE50246/2017

 

Bästa uppfödargrupp

1a Digeshults Kennel Hp äg Sara Roth

2a Brozhunters Kennel Hp äg Frida Broo

3a Congratz Kennel Hp äg Zandra Östlin

4a Brobydalens Kennel Hp äg Sven Eriksson

 

Bästa avelsgrupp

1a FI Uch SE V-16 Brozhunters Dear Douglas  FI23007/13  Hp

2a Carl-Hermans Wizzla SE 43584/2012 Hp

3a

4a Carl-Hermas Märtha-Louic S40182/2008 Hp

 

Bästa veteran

Carl-Hermans Märtha-Louic S40182/2008 CK

 

Bästa junior hanar

1a Porter SE32323/2017 CK

2a Digeshults Albert SE32751/2017 CK

3a Congratz Merlin SE30514/2017 CK

4a Alsterhöjdens Cash In SE25500/2017 CK

 

Bästa junior tikar

1aDigeshults Annie SE32755/2017 CK 3a btkl

2a Kärrmarkens Tellma SE48766/2017 CK

3a Digeshults Berta SE39650/2017 CK

4a Congratz Calendula SE30516/2017

 

Bästa unghund hanar

1aSydvindens Lord Chief SE45969/2016 Exellent

2a Kwilo’s Exo SE55027/2016 Very good

 

Bästa unghund tikar

1a Skyttens Kimber Montana SE51641/2016 CK

2a Kvickarnas Victory Elda SE44126/2016 CK

3a Knestorps Morra SE 49336/2016 CK

4a Lysa SE43550/2016 Exellent

 

Bästa Jaktklass hanar

1a Digeshults Xanthos SE13204/2015 CK 3a bhkl

2a Digesholtz Figo SE30719/2016 CK 4a bhkl

3a Storviltjägarens Obelix SE 33256/2016 CK

4a Kärrmarkens Panther SE41557/2013 CK

 

Bästa jaktklass tikar

1a Brobydalens Beccie SE40655/2015 CK 1a btkl

2a Hyttgården Olivia SE49792/2015 CK Cert 2a btkl

3a Carl-Hermans Betty SE42374/2016 CK

4a Brozhunters Magical Menta SE21225/2017 CK

 

Bästa öppen klass hanar

1a Digeshults Simon SE29036/2013 CK 2a bhkl

2a Kwilo’s Dacke SE41428/2014 CK

3a Digeshults Vidar SE17015/2014 CK

4a Zeus SE42331/2013 Exellent

 

Bästa öppen klass tikar

1a Wachteltorpes Fikza SE51958/2015 CK

2a Beata SE 35442/2015 Exellent

3a Carl-Hermans Sonja SE 24541/2011 Exellent

4a Utvängs Hedwig SE33417/2016 Exellent

 

Bästa championklass hanar

1a FI Uch SV-16 Brozhunters Dear Douglas FI43007/13 Ck BIR

2a C.I.B EUW-15 NO Uch SE Uch Digeshults Slatan SE29037/2013 CK

3a C.I.E Nord V-15 Lockfågelns Ice Age SE36179/2013 CK

 

Championklass tikar

1a C.I.E NO V-14 Lockfågelns Zilla SE43441/2009 CK 4a btkl

2a DK U(u)CH Irja Vom Zerling SE 23470/2009 CK Reserv Cert

 

Bästa veteranklass tikar

1a Carl-Hermans Märtha Louic S40182/2008 CK

2a Kärrmarkens Kula S66034/2008 Very good

3a Slottskullens Cayenne S21131/2008 Very good